Ετικέτες

, ,

ΑΕΝΚ 2

Mε νίκη ολοκλήρωσε τα παιχνίδια του 1ου γύρου της Βasket League η Α.Ε.Ν.Κ., η οποία ήταν η έκτη νίκη στο σύνολο των μέχρι τώρα αγώνων και η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς, επικρατώντας με 81-73 του Πανελευσινιακού για τη 13η αγωνιστική. Η ομάδα της Νέας Κηφισιάς βρίσκεται πλέον στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Ο στόχος που είχε βάλει για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία, μοιάζει να επιτυγχάνεται.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε σε μεγάλη μέρα τους Τσαλδάρη (20π) και Λιακόπουλο (17π) πήρε κεφάλι από νωρίς στο ματς, διατηρώντας για σχεδόν ολόκληρο το 1ο και 2ο δεκάλεπτο ένα μικρό προβάδισμα.

Στο 1ο δεκάλεπτο με τρίποντο του Κακιούζη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά με έξι πόντους (19-13), ενώ λίγο αργότερα με νέο εύστοχο σουτ του Τσαλδάρη αυτή τη φορά έξω από τα 6.75, η Α.Ε.Ν.Κ. προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-19).

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου η Κηφισιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μάλιστα βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (36-23).

Η απάντηση των παικτών του Σκαραφίγκα ήταν σκληρή άμυνα, με τους «σταχυοφόρους» να κάνουν παράλληλα ένα σερί 12-0 και να φέρνουν το παιχνίδι σχεδόν στα ίσια (36-35) με τη λήξη του ημιχρόνου, με πρωταγωνιστές τους Τζόουνς και Ρος, για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο μέρος με 37-35 χάρη σε μια εύστοχη βολή του Mπάρλου.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν αρκετά χορταστικό απο πλευράς θεάματος, με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ντέρμπι, αποζημιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τους φίλους και των δύο ομάδων που γέμισαν το κλειστό του Ζηρινείου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Φαγιέ (41-43), βάζοντας φωτιά στο παρκέ.

Ένας πρώην παίχτης όμως της Ελευσίνας, ο Νίκος Λιακόπουλος, με 5 συνεχόμενους πόντους «πλήγωσε» την παλιά του ομάδα βάζοντας σε θέση οδηγού και πάλι τους γηπεδούχους με 51-46, για να κλείσει τελικά την 3η περίοδο η Α.Ε.Ν.Κ. προηγούμενη στο σκορ με βραχεία κεφαλή (57-56).

Η Κηφισιά μπήκε πολύ δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο και με τους Βασίλιεβιτς και Τσαλδάρη να «βομβαρδίζουν» έξω από τα 6.75 οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο +11 (71-60) σφραγίζοντας ουσιαστικά την πολύτιμη νίκη.

Οι παίχτες της Ελευσίνας προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μειώνοντας με τον Τζόουνς σε 75-70, όμως το νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι και οι Κηφισιώτες ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 81-73, σκαρφαλώνοντας στο 6ο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα !

* Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα επικράτησε ένταση έξω από τα αποδυτήρια των διαιτητών, καθότι οι άνθρωποι των φιλοξενουμένων διαμαρτυρήθηκαν για τα όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνος εις βάρος τους, σχετικά με τη συμπεριφορά μερίδας των οπάδων τους, οι οποίοι όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά … «έφτυναν ομαδικά τους διαιτητές της αναμέτρησης» έπειτα από κάποια τεχνική ποινή που δόθηκε κατά της ομάδας τους !

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 37-35, 57-56, 81-73.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 11, Λιακόπουλος 17, Κρόκερ 10, Κομποδιέτας, Σιούτης, Ψαθάς, Γκάρετ 6, Γουντς 8, Τσαλδάρης 20, Αντεκμπόγιε, Κακιούζης 6, Μπάρλος 3

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 14, Αράπης, Ρος 18, Δημάκος 3, Τζόουνς 14, Φαγιέ 3, Μελισσαράτος, Τέρνερ 12, Μάντζαρης 9, Αβραμίδης, Μαγκούνης.

Συνολική στατιστική:
Α.Ε.Ν.Κ.: 12/25δίπ., 11/27τρίπ., 24/32β., 26-6ρ., 10ασ., 5κλ., 6κοψ., 19λ.
Πανελευσινιακός: 15/36δίπ., 7/23τρίπ., 22/29β., 27-11ρ., 11ασ., 7κλ., 2κοψ., 20λ.