Ετικέτες

, ,

papatheodorou_aenk

Την έβδομη νίκη της, δεύτερη συνεχόμενη και πέμπτη σερί εντός έδρας πέτυχε η ΑΕ Νέας Κηφισιάς, επικρατώντας με 97-85 των Τρικάλων για τη 14η αγωνιστική της Basket League.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι φιλοξενούμενοι «έπεσαν» στο 5-9, μένοντας χωρίς «διπλό» σε επτά ματς εκτός Τρικάλων, γνωρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους στην Α1. Για την ΑΕΝΚ η πρώτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, μια και της έδωσε διαφορά που χρειάστηκε στη συνέχεια του αγώνα. Το 29-15 του 10΄ έγινε με, απλή συντήρηση στο ημίχρονο 49-31 κι όλα παρέπεμπαν σε μία εύκολη επικράτηση των γηπεδούχων.

Τα Τρίκαλα του Κώστα Φλεβαράκη, όμως, έκαναν άκρως παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο: Σκόραραν 30 πόντους (20-30), πλησιάζοντας στο σκορ ενώ στην τέταρτη περίοδο «κυνήγησαν» την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου φτάνοντας ακόμη και στο καλάθι τη διαφορά. Το τελικό 97-85 διαμορφώθηκε με τρίποντο του Βασίλιεβιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο και αδικεί την προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, όπου διεκδίκησαν το αποτέλεσμα.

Για τη Νέα Κηφισιά, που ήταν ξανά σούπερ παραγωγική, αυτή η νίκη τη βγάζει σε πρώτη φάση από το σώμα των ομάδων που μάχονται ν΄ απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που έβαλε και τη συντριπτική πλειοψηφία των πόντων του, ο Κρόκερ με 20, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ κομβικοί στα δύσκολα της μείωσης του σκορ από την πλευρά των Τρικάλων ήταν οι Κακιούζης με 12 πόντους και Βασίλιεβιτς με 17 και 6 ασίστ.

Θετική ξανά η παρουσία του Λιακόπουλου με 11 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για τα Τρίκαλα ο Έβανς ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ σημαντικοί για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Γιούινγκ με 16 και 4 ριμπάουντ, Γκρέιντζερ με 15, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Γιαννακίδης σταμάτησε στους 11, με μέτρια ποσοστά, είχε, όμως, συνεισφορά 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στη διάρκεια του αγώνα αποβλήθηκε από τον πάγκο των Τρικάλων ο μάνατζερ Χρήστος Τσέκος.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 49-31 / 69-61, 97-85.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΑΕ Νέας Κηφισιάς (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 17, Λιακόπουλος, 11, Κρόκερ 20, Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 9, Γουντς 8, Τσαλδάρης 8, Αντεγκμπόγιε 6, Κακιούζης 12, Μπάρλος 6.
Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Έβανς 18, Περούνισιτς 3, Γιούινγκ 16, Γιαννακίδης 11, Πέτροβιτς 4, Πορίνι 8, Γκρέιντζερ 15, Δεληγιάννης 8, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2.