Ετικέτες

, ,

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ

O Πανερυθραϊκός δε τα κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Κύζικο Ν. Περάμου και ηττήθηκε με 3-1 σετ στην έδρα του.

Η ομάδα της Ερυθραίας έδειξε δύο πρόσωπα στον αγώνα κι ενώ τα 2 πρώτα σετ ήταν παράδειγμα ποιότητας το τρίτο και ιδίως το τέταρτο, έγιναν πάρα πολλά λάθη έπεσε η απόδοση των παικτών, ο Κύζικος που είχε πολλές επιθετικά λύσεις συνέχισε τον καλό ρυθμό του και κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο σετ παίχτηκε πολύ καλό βόλεϊ με την Ερυθραία να προηγείται 7-5 με τον Μπιλλήρη. Ακολούθησε ένα σερί από πολύ καλές άμυνες ανάμεσα στις δύο ομάδες με τη μπάλα να μην εννοεί να πέσει κάτω για αρκετή ώρα και τελικά ο Παπασιδέρης κατάφερε να πάρει τον πόντο για τον Πανερυθραϊκό. Κύζικος και Ερυθραία συνέχισαν να πηγαίνουν πολύ κοντά στη συνέχεια με τον Πανερυθραϊκό να ξεφεύγει λίγο και τον Κύζικο να ισοφαρίζει (10-8, 14-13, 16-13, 16-16, 18-18, 19-19. Ο Πανερυθραϊκός με τον Μπιλήρη έκανε το 21-19 τελικά, ο Βαρδής έκανε το 23-20 και με Μπεκιάρη το 24-21, ο Κύζικος πήρε ακόμα ένα πόντο, ο Χατζηπέρρος τάιμ άουτ για να πάρει η Ερυθραία τον πόντο στην επιστροφή με τον Παπασιδέρη.

Στο δεύτερο σετ ο Κύζικος μπήκε πολύ δυνατά κι έκανε ένα σερί 1-7 με τον Καρακίτσο στο σερβίς. Η Ερυθραία κατάφερε να πλησιάσει σιγά σιγά και να κάνει το 10-12 και να ισοφαρίσει στο 13-13. Μετά το 15-15 ο Κύζικος με καλές επιθέσεις κατάφερε να ξεφύγει πάλι και να κάνει το 18-20 και 19-22. Στο 20-22 οι διαιτητές σφύριξαν διπλή μπαλιά, με άουτ επίθεση στου Κατσιαούνη έγινε το 20-24 και με λάθος επίθεση του Παπασιδέρη ο Κύζικος πήρε το σετ 20-25.

Στο τρίτο σετ ο Πανερυθραϊκός πέρασε μπροστά με 4-1, ο Αλεξόπουλος επίθεση άουτ 6-3, ο Παπασιδέρης σερβίς φιλέ 6-4, Καρακίτσος 6-5, λάθος Κατσαούνη 6-6, Κατσαούνης 7-6 μετά από πολύ καλή άμυνα του Κύζικου. Στο 12-13 η μπάλα σε επίθεση του Κύζικου βρέθηκε μέσα αλλά ο διαιτητής έδωσε άουτ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαινα κοντά για αρκετή ώρα με τον Κύζικο να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα. Με διαγώνια επίθεση του Παπασιδέρη έγινε το 15-16 κι ο Κύζικος πήρε τάιμ άουτ. Πολύ καλή άμυνα Μπεκιάρη και επίθεση στη συνέχεια 18-19, Κούλας 18-20, 18-22, άσος του Καρανικολάου στον Πολυμερόπουλο 18-23, 19-24 Κούλας, ο Παπασιδέρης 20-24, και με μπλοκ στον Αδαμόπουλο το 20-25 για τον Κύζικο.

Στο τέταρτο σετ ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε με τον Κωστόπουλο αντί του Γκόρτσανιουκ. Ο Κύζικος πέρασε μπροστά με 3-6, μπλοκ στον Κωστόπουλο 3-7 και Τάιμ άουτ Ερυθραία. Στη συνέχεια έγιναν λάθη και από τις δύο πλευρές αλλά ιδίως από τον Πανερυθραϊκό (άουτ επίθεση Παπασιδέρη για το 6-12, λάθος φιλέ σερβίς Ερυθραία 8-14, άουτ επίθεση Αδαμόπουλου 8-16). Το μπλοκ του Κύζικου ορθώθηκε μπροστά η Ερυθραία δε μπορούσε να βγάλει επιθέσεις κι επιπλέον χάλασε η άμυνα. Ο Κωστόπουλος μείωσε στο 11-19, 11-20 Ζαχαρόπουλος, 15-22 Κωστόπουλος με άσο, 15-23 άουτ σερβίς Κωστόπουλου, 16-23 Παπασιδέρης , Αλεξόπουλος 16-24, λάθος επίθεση 16-25.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 20-25, 16-25

Πανερυθραϊκός (Χατζηπέρρος): Μπιλλήρης, Αδαμόπουλος, Παπασιδέρης Δ., Παπασιδέρης Γ., Κατσαούνης, Γ., Γκόρτσανιουκ, Πολυμερόπουλος, (λ)/ Λέπουρας, Κίγκας, Κωστόπουλος

Κύζικος (Κουμπλής): Καρακίτσος, Αλεξόπουλος, Κούλας, Ζαχαρόπουλος, Μπεκιάρης, Καρανικολάου, Μπαρμπούνης Θ. (λ) / Βαρδής, Θεοδωρόπουλος.