Ετικέτες

, , , , ,

Apollon_ZAON

Η γυναικεία ομάδα βόλλεϋ του ΖΑΟΝ ήταν για ακόμη μία αγωνιστική πολύ καλή και πρόσθεσε άλλη μια νίκη στο φετινό παλμαρέ της. Αυτή τη φορά νίκησε 3-2 σετ και μάλιστα εκτός έδρας την ομάδα του Απόλλωνα Πατρών, σε αγώνα για την 2η Αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και οδήγησε τις ομάδες στο ταιμπρέικ όπου φάνηκε καθαρά, ότι η ομάδα του ΖΑΟΝ ήταν πιο δυνατή, με περισσότερα ψυχικά αποθέματα και πίστεψε περισσότερο στη νίκη.

Με αυτή της τη νίκη η ομάδα του Δήμου Κυριαζή διατηρεί την απόσταση αναπνοής από την κορυφή, έχοντας πλησιάσει όμως περισσότερο την ΕΑ Λάρισας που άφησε 2 βαθμούς στην Πετρούπολη.

Στο 1ο σετ η ομάδα της Κηφισιάς μπήκε στο παιχνίδι δυνατά ήταν καλύτερη και το τελικό 22-25 υπέρ του ΖΑΟΝ, δε δείχνει απόλυτα την εικόνα των δύο ομάδων σε αυτό το σετ.

Στο 2ο σετ ο Απόλλων ανέκαμψε και κατάφερε να το κερδίσει με 25-21, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1 τον αγώνα.

Στο 3ο σετ ο ΖΑΟΝ ήταν και πάλι καλύτερος και το 16-25 ήταν η φυσιολογική κατάληξη για το 2-1 υπέρ του ΖΑΟΝ.

Στο 4ο σετ η ομάδα του ΖΑΟΝ έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, ενώ η αντίπαλη ομάδα τα έπαιζε όλα για όλα στο παιχνίδι. Ο Απόλλων κέρδισε το σετ με 25-19 και το ματς οδηγήθηκε στο 5ο σετ.

Στο ταιμπρέικ οι Κηφισιώτισες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες και έδειξαν καθαρά ότι ήθελαν αυτή τη νίκη. Το κατάφεραν με 15-11 και πανηγύρισαν αυτό που τους άξιζε από την αρχή του αγώνα.

Τα σετς: 22-25, 25-21, 16-25, 25-19, 11-15
ΖΑΟΝ (Κυριαζής): Βιτωράτου, Σπανού, Καντάρη, Φιλιπιόνοκα, Κόνιαρη, Πολίτη (λ), Τσελάνι, Ξηντάρα (λ), Αυγοκλούρη, Αριστοβούλου, Βάρδα