Ετικέτες

, ,

panerythraikos shma basket

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως τελικά ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό» από την έδρα της Νήαρ Ηστ. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο, αφού στα πρώτα 20 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Πανερυθραϊκός «ξύπνησε», ανέβασε την απόδοσή του, κάτι που τον βοήθησε να πάρει το προβάδισμα με 49-53, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 13-21 και βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε πολύ δυνατές μάχες, αλλά η ομάδα των βιρείων προαστίων ήταν ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και πήρε τη νίκη με 67-70. Έτσι, ο Πανερυθραϊκός βρίσκεται πλέον στην 5η θέση μαζί με τον Δούκα και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τετράδα.

ΝΗΑΡ ΗΣΤ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 67-70

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 36-32, 49-53, 67-70

Διαιτητές: Σκούτας-Αναγνώστου

ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Τζιβελέκας, Χατζηκωστής 4, Αττίκος 2, Λυτόπουλος 4, Καπετζόγλου 12 (2), Τσολάκης 13, Καραμπάς 5 (1), Κούτα, Χαμαϊδής, Γκαβανόπουλος 4, Παπαγεωργίου, Μούγιος 23.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 4, Παπαδημητρίου, Καλλιανιώτης 19 (5), Γαπκιάδης, Γιαουρτόγλου 9 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Γεωργίου 3 (1), Σολωμός 18, Ανδρεόπουλος 15, Ντιφαντής, Πούσι, Κουλουμπής.