Ετικέτες

, ,

ΖΑΟΝ ΕΑΛ

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, ο ΖΑΟΝ κατάφερε να νικήσει και την ΕΑ Λάρισας σημειώνοντας την 12η συνεχή νίκη του που τον οδήγησε ένα πόντο από την κορυφή.

ΖΑΟΝ ΕΑΛ 2

Στο πρώτο σετ ο ΖΑΟΝ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 5-1 και στη συνέχεια 12-5, με καλές υποδοχές και ολοκληρωμένες επιθέσεις. Στο σημείο αυτό η χαλάρωση και οι λανθασμένες επιλογές επέτρεψαν στη γρήγορη Λάρισα να πλησιάσει στο σκορ και να απειλήσει. Παρόλα αυτά ο ΖΑΟΝ κερδίζοντας πολύ δύσκολα κάθε πόντο κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά με σταθερό προβάδισμα (13-10, 19-16, 22-20) και τελικά να κατακτήσει το σετ με 25-23. Στο δεύτερο σετ το ξεκίνημα του ΖΑΟΝ ήταν κακό, τα λάθη ήταν αλλεπάλληλα και έτσι η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να έχει σταθερό προβάδισμα 6 περίπου πόντων (13-19, 17-22) και τελικά κέρδισε το σετ με 20-25, κάνοντας το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό και πιο επεισοδιακό. Η ομάδα της Λάρισας προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή 3-6, ο ΖΑΟΝ ισοφάρησε 6-6 και προηγήθηκε πρώτηη φορά στο σετ με 8-7. Η ομάδα της Κηφισιάς διατήρησε την ψυχραιμία της όταν από εκεί και πέρα το ματς πήγε πόντο πόντο και όταν ο διαιτητής απέβαλε δύο παίκτριες της ΕΑΛ και τον Έφορο της ομάδας για συνεχείς αδικαιολόγητες διαμαρτυρίες που διέκοπταν την ομαλή ροή του αγώνα. Έτσι παρά την ένταση και τις συνεχείς διακοπές η ομάδα του Δήμου Κυριαζή παρέμεινε συγκεντρωμένη και επικράτησε στο δύσκολο αυτό σετ με 25-23, κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο ΖΑΟΝ πιο αποφασισμένος και πατώντας γερά στο γήπεδο προηγήθηκε αρχικά με 5-1. Η ΕΑΛ πήρε time out και κατάφερε να μειώσει στο 5-4. Στο σημείο αυτό ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 του ΖΑΟΝ εκτόξευσε τη διαφορά που κρατήθηκε σε υψηλά επίπεδα ως το τέλος (18-7, 22-10), με αποτέλεσμα να επικρατήσει 25-14 και 3-1 σετ μέσα σε ένα ντελίριο πανηγυρισμών τόσο στο γήπεδο, όσο και στην εξέδρα από τον κόσμο του ΖΑΟΝ που βοήθησε σημαντικά την ομάδα. Tα σετς: 3-1 (25-23, 20-25, 25-23, 25-14)

ΖΑΟΝ (Κυριαζής): Βιττωράτου, Φιλιπιόνοκα, Κόνιαρη, Αυγοκλούρη, Καντάρη/ Ξηντάρα (λ)
ΕΑ Λαρίσης (Πνάκας): Παπαστεργίου, Λίτσιου, Κουτσογιάννη, Μπέη, Νατσίδου, Τουσιούδη/ Καματσέλου (Αλλαγές: Τίκα, Κοντονάσιου, Τάση, Γεροκώστα)